Suterénní prostory kladou vysoké nároky na dostatečné větrání. Často jsou vlhké, zapáchají zatuchlinou a nabízejí nejlepší podmínky pro růst plísní. Zejména ve sklepních místnostech s nedostatečnou nebo žádnou izolací dochází vlivem trvale vysoké vlhkosti k vlhnutí stěn a zdí. Optimální sklepní klima zajistíte správným větráním. Pro zajištění optimálního sklepního klimatu je proto nutné účinné větrání sklepů s regulací vlhkosti.
Proč je správné větrání sklepů tak důležité
Potraviny se často skladují ve sklepě, protože díky chladnému vzduchu vydrží déle. Optimální větrání je však důležité také při skladování spisů, nábytku nebo jiných cenností. V neposlední řadě je pro ochranu stavebních konstrukcí před dlouhodobým poškozením dobré koncepce větrání ve sklepních prostorách je nepostradatelná.
Chlad v místnosti způsobuje kondenzaci vlhkosti a vlhnutí stěn. Plíseň si razí cestu do zdiva. V létě proudí do domu otevřenými dveřmi teplo, které přináší do sklepních místností další vlhkost. Teplý vzduch se usazuje na studených stěnách a površích a vytváří mokrý film, který již nemůže vyschnout. Je proto důležité zabránit vzniku plísní zajištěním dostatečného větrání.
Speciální regulace větrání LUNOS pro větrání sklepů
Vzhledem k výše uvedeným kritériím se požadavky na větrání ve sklepních prostorách liší od požadavků na větrání v obytných prostorách. Z tohoto důvodu společnost LUNOS vyvinula ovládací prvky pro větrání pro sklepy a chladné místnosti. Ty se obejdou bez externích snímačů a všechny potřebné parametry rozpoznávají pouze na ventilátoru. I za ztížených klimatických podmínek jsou schopny optimálně řídit ventilátory.
Ventilace sklepů LUNOS se obejde bez regulace rosného bodu.
Při regulaci rosného bodu senzor nepřetržitě měří relativní vlhkost a teplotu venkovního vzduchu a vzduchu v místnosti. Z těchto údajů systém automaticky určí dva rosné body uvnitř a venku, porovná je mezi sebou a větrá pouze tehdy, když je rosný bod venku nižší než rosný bod vzduchu v místnosti.
Proto při větrání chladných místností nepoužíváme regulaci rosného bodu: Větrací komponenty LUNOS pro větrání sklepů tuto regulaci rosného bodu obcházejí. Problémem této formy větrání je, že se projeví až tehdy, když teplota již klesla pod rosný bod, což znamená, že poškození konstrukce je již předem naprogramováno. Dochází k němu totiž ještě předtím, než vzduch skutečně klesne pod rosný bod. Plísně rostou již od 80 % vlhkosti vzduchu, tj. hluboko pod hranicí rosného bodu. Plíseň se může objevit, i když ještě není "mokrá". Z tohoto důvodu nemůže regulace rosného bodu zajistit ani dlouhodobou ochranu budovy (resp. ochranu budovy), ani dostatečné větrání obytného prostoru.
To je inovace v oblasti větrání suterénů
Regulace jsou integrovány do ventilátorů, které nabízejí obrovský výkon. Jsou to spíše malé počítače v rámci větrací jednotky než jednoduchý řídicí systém pro regulaci objemového průtoku. Tyto minipočítače neustále zaznamenávají a analyzují naměřené údaje z prostředí a z ventilátoru. I když ventilátor aktivně nepracuje, systém analyzuje shromážděná data ze senzorů.
V takzvaném "sniffer módu" je ventilátor krátkodobě aktivován, aby se získala ještě podrobnější data pro analýzu. V tomto stavu není vzduch transportován ven z místnosti, ale pokračuje v pohybu, aby se optimalizoval sběr dat.
Analýza dat z ventilátoru za provozu:
Pokud jsou ventilátory aktivní, zaznamenávají se a analyzují další údaje, jako jsou otáčky, provozní stavy, spotřeba energie a údaje ze senzorů motoru. Tato data jsou na jedné straně začleněna do chování ventilátoru při řízení a na druhé straně jsou zpřístupněna odborníkům za účelem získání dalších poznatků. Tímto způsobem je možné zjistit, zda je ventilátor využíván optimálně a jaké jsou možnosti optimalizace.
Takto podrobně jsou analyzována data pro optimální větrání sklepů:
Ze zaznamenaných dat se průběžně vytvářejí průměrné hodnoty, které se následně používají k vytváření profilů řízení. Další výpočty slouží k získání poznatků o vlivu, který má chování ventilátorů při chodu na kvalitu vzduchu v interiéru. Na základě toho se upravují parametry regulace tak, aby nebylo zajištěno ani příliš silné, ani příliš slabé větrání. Tímto způsobem dokáže tento řídicí systém rozpoznat, zda do obytného prostoru proudí např. vlhkost (např. zvenčí) a zda má větrání vůbec smysl, nebo zda problém zhoršuje samotné větrání.
Vlhkostí řízené větrání suterénu LUNOS vs. běžné koncepce větrání suterénu
Konvenční řízení vlhkosti určuje bod, ve kterém je absolutní vlhkostní zatížení venkovního vzduchu vyšší než uvnitř. Tato situace nastává velmi často v létě. Při konvenční regulaci rosného bodu by relativní vlhkost vzduchu u stěny nadále stoupala - vyvolána nebo zesílena ventilátorem.
Právě zde přichází na řadu decentralizovaný systém řízení větrání sklepů LUNOS. Ten rozpozná okamžik, kdy přesně tato situace nastane, a také ví, jaké podmínky v budově aktuálně panují - bez ohledu na to, zda se jedná o novou nebo starou budovu. V takové situaci by se ventilátor vypnul nebo ztlumil a větral by znovu s větším výkonem, až když to podmínky dovolí (např. v létě večer nebo v noci). Inženýři neustále pracují na dalším zdokonalování ovládání všech větracích jednotek. Cílem je optimalizovat větrání ve všech myslitelných situacích, zejména v mikroklimaticky náročných prostorách, jako jsou sklepy. V budoucnu se proto vyplatí zvážit možnost dodatečného vybavení vašeho větracího systému ve sklepě.
Dalším těžištěm vývoje výrobků pro větrání sklepů a všech ostatních větracích systémů je co největší nezávislost větrání na uživateli. Ruční zásahy by měly být v budoucnu zcela eliminovány. Samotný řídicí systém by měl pracovat nenápadně v pozadí a zajišťovat optimální větrání. Kromě toho bude vždy hrát ústřední roli téma efektivity, zejména v souvislosti s systémy zpětného získávání tepla.