Pro zajištení přívodu dostatečného množství čerstvého vzduchu do větraných prostor (viz ČSN EN 15665 Změna Z1 Větrání budov - stanovení výkonových kritérií pro větrací systémy obytných budov) slouží lehce regulovatelné průchody do vnější stěny s výraznou protihlukovou izolací – prvky pro přívod venkovního vzduchu. Tyto prvky se osazují zpravidla nad zdroj tepla (např. radiátory ú.t.) do obvodových stěn ložnic, dětských pokojů, obývacích pokojů a pracoven, tedy do prostor, ve kterých se vyžaduje kvalita vzduchu co nejlepší.
Možnosti použití
- v bytové výstavbě a budovách obdobného charakteru, jako hotely, domovy důchodců, lázenské domy, lůžkové části nemocnic, ubytovny apod.
- v rodinných domcích, zejména tam, kde byla použita stavební technologie šetřící energii (nízkoenergetické domy)
- ve vícepodlažních budovách a oblastech s vysokou povětrností, neboť bez ohledu na vnější tlak zůstává množství dovnitř proudícího vzduchu díky regulačnímu zařízení (povětrnostní klapce) přibližně konstantní.
- jako cenově výhodné řešení pro přívod čerstvého vzduchu v administrativních budovách ve spojení s jednoduchými centrálními odvětrávacími zařízeními
- je sladěna s celým bytem a větrá jednoduše, ale vysoce účinně a je důkazem toho, že účinné bytové větrání nemusí být drahé – jeho regulace probíhá automaticky podle principu: „Větrání jen tolik, kolik je třeba“
- též pro dodatečná protihluková opatření v bytových i administrativních budovách před zhoršujícími se či nevyhovujícími vlivy silniční, železniční a letecké dopravy apod.